Jak se odprodává skládka v Čáslavi společnosti AVE za 1 000 Kč! Ostravské kaly na skládce

16. 04. 2018 20:15:24
Píše se rok 2012. Starosta Čáslavi Jaromír Strnad (ČSSD) a zastupitelé rozhodují na mimořádném zastupitelstvu o odprodání skládky společnosti AVE za 1 000 Kč! Rok 2018: na skládce se ukládají 500 metrů od domů ostravské kaly.

ROK 2018: Bochníčková bojuje za 1 100 petentů proti ostravským kalům. Plný sál naštvaných lidí nedostává od starosty Strnada i AVE řadu odpovědí

Bochníčková vyzvala starostu Čáslavi, aby okamžitě odstoupil. Podle ní jsou důvodem jasné důkazy, že se na skládku do Čáslavi vozí rakovinotvorné ostravské kaly. Starosta Čáslavi a senátor za Kutnohorsko Jaromír Strnad společně s AVE ale tvrdí, že se sice jedná o nebezpečný odpad z ostravských lagun, ale že jde pouze o takzvanou hlinku.


Lenka Bochníčková, iniciátorka petice proti kalům s pověřením 1 100 obyvatel Čáslavska, i s živou podporou naštvaných občanů použila řadu argumentů. Starosta Strnad spíše než, aby sám reagoval na konfrontaci, řídil hlavně jednání a spíše dával slovo zástupcům AVE. Strnad se také několikrát bez úspěchu snažil mimořádné zastupitelstvo předčasně ukončit.

Lenka Bochníčková několikrát vyzvala starostu, aby odstoupil, protože slíbil, že když se jen kolečko kalů dostane na skládku, že odstoupí starosta neustále opakuje větu: hlinky nejsou kaly, neodstoupím, žádný ze zastupitelů nenavrhl hlasování o odvolání starosty pro nedůvěru.

Konfrontační páteční mimořádné jednání zastupitelstva města Čáslavi začalo krátce po 16 hodině. Jediným a hlavním tématem bylo, jak se dalo dopředu očekávat, spor o ukládání nebezpečného odpadu z ostravských lagun na skládku v Čáslavi. Starosta a senátor Jaromír Strnad (ČSSD) i provozovatel skládky společnost AVE uskladnění nebezpečného odpadu po několikaměsíčním (ne)informování přiznali, ale odvolávají se, že jde “pouze” o 13 tisíc tun odpadu z ostravských lagun, respektive o takzvanou hlinku.

Občané stejně jako někteří aktivnější zastupitelé chtěli od starosty řadu odpovědí, ale nebyli moc úspěšní. Řešila se finanční výhodnost provozu skládky, její blízkost k městu, skládka je jen 500 metrů od domů, požár skládky. Také se připomnělo, že komunální odpad sem vozí více než 100 obcí a měst z okolí, odpad zde ukládá i přes 200 firem a živnostníků nebezpečného odpadu – odpad i z ostravských kalů a řada dalších rakovinových látek.

Celé zastupitelstvo skončilo až po 20 hodině, což jsou čtyři hodiny. I když je potřeba připomenout, že více než 45 minut se muselo čekat na závěrečné usnesení. Ale to už prakticky bez účasti občanů, kterým vedení města oddálilo odpověď až byl fakticky prázdný jednací sál.

ZÁKLADNÍ FAKTA

CO: Mimořádné zastupitelstvo, město Čáslav

KDY: pátek 6. 4. 2018 ZAČÁTEK – PŘESTÁÁÁVKA – KONEC 16:00 – cca 20:00

TÉMA: ukládání ostravských kalů na skládku nebezpečného odpadu, která je 500 metrů od domů, kde ve městě žije 10 tisíc obyvatel

VÝZVA: Bochníčková několikrát vyzvala starostu, aby odstoupil, protože slíbil, že když se jen kolečko kalů dostane na skládku, že odstoupí Starosta neustále opakuje větu: hlinky nejsou kaly, neodstoupím, žádný ze zastupitelů nenavrhl hlasování o odvolání starosty pro nedůvěru

KONFRONTACE: starosta Strnad i s AVE versus Lenka Bochníčková, iniciátorka petice proti kalům s pověřením 1 100 obyvatel Čáslavska i s živou podporou naštvaných občanů

SPOR: O názvosloví rakovinotvorného odpadu z ostravských lagun Bochníčková: hlinky z ostravských lagun jsou složky rakovinotvorných kalů, takže jsou to takzvané nadbilanční kaly Strnad: Kaly se tady neukládají jsou to “jen” hlinky, což nejsou kaly, ale je to nebezpečný odpad, nad skládkou ale žádnou kontrolu město nemá, protože patří AVE

SKLÁDKA: komunální odpad sem vozí více než 100 obcí a měst z okolí, odpad zde ukládá i přes 200 firem a živnostníků nebezpečného odpadu – odpad i z ostravských kalů a řada dalších rakovinových látek

VÝSLEDEK: Bez účasti občanů po dlouhé přestávce, chceme od AVE více informací a větší kontrolu zařízení, den otevřených dveří pro občany, infrakameru, vznikne komise zabývající se skládkou, speciální informace na webu o skládce, varovný systém pro občany

Zastupitelstvo města Čáslavi svým usnesením č. 10/2018
(zdroj: http://www.meucaslav.cz/obcan/)

1. konstatuje, že společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., ztratilo jeho důvěru ohledně včasného a objektivního informování občanů a blízkého okolí o ukládání nebezpečných odpadů na skládku v Čáslavi,

2. vyzývá společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.

* zřídit trvale aktualizovaný speciální web nebo sekci v rámci stránek společnosti AVE CZ, kde budou zveřejněny dokumenty týkající se skládky,

* zřídit termokamerový systém skládky v Čáslavi

3. ukládá vedení města:

* zřídit komisi pro nakládání s odpady,

* uzavřít dohodu s vedením skládky o periodickém poskytování zájmových informací,

* zajistit Dny otevřených dveří pro veřejnost, a to vždy v červnu a říjnu každého kalendářního roku,

* projednat se spol. AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. možnost snížení poplatků za svoz TKO pro občany města Čáslavi,

* vybudovat systém varování obyvatelstva v případě havárie.

Autor: Tomáš Ouředník | pondělí 16.4.2018 20:15 | karma článku: 11.64 | přečteno: 533x

Další články blogera

Tomáš Ouředník

Premiér Babiš taktizuje?! Parlamentní volby ve stejném termínu jako komunální, v říjnu!?

Předseda vlády Andrej Babiš a jeho tým hnutí ANO "vyjednává" o vládě už více než 6 měsíců. V Česku budou v říjnu i volby komunální, které se konají jednou za čtyři roky. Zdá se, že Babiš hraje i na předčasné parlamentní volby.

11.5.2018 v 14:52 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 518 | Diskuse

Tomáš Ouředník

Starosta Strnad s AVE versus Bochníčková s 1 100 obyvateli: hlinky = kaly! Co zastupitelé?

MIMOŘÁDNĚ + VIDEA O KALECH – Spor o názvosloví rakovinotvorného odpadu z ostravských lagun Na konfrontačním zastupitelstvu Čáslavi bude hlavním tématem spor o ukládání nebezpečného odpadu z ostravských lagun na skládku v Čáslavi.

5.4.2018 v 15:47 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 1448 | Diskuse

Tomáš Ouředník

FOTO: Když se tajně vozí tisíce tun rakovinotvorných kalů z Ostravy do Čáslavi!

Když se tajně vozí z Ostravy nebezpečný odpad z ostravských lagun - rakovinotvorné kaly na skládku do Čáslavi! Místní radnice i provozovatel skládky společnost AVE mlží, aby nakonec převoz nebezpečného odpadu obě strany přiznaly.

3.4.2018 v 18:08 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 900 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Agrofert má zatím po dotacích.Opravdu soudruzi ?

Název by se mohl také jmenovat jinak."Kdo se směje naposled,ten se směje nejlépe" Hon na čarodějnice se opakuje. Jen se role zdánlivě obrací, či modifikují.

12.12.2018 v 23:03 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 905 | Diskuse

Magdalena Westman

Obracení uměleckého světa naruby

Návštěva výstavy Ateliéru Radostné Tvorby umění je jen jedno!!! (souřadnice) v Kampusu Hybernská v Praze, pro mne byl mimořádný umělecký zážitek.

12.12.2018 v 12:15 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 302 | Diskuse

Zdenek Horner

Analýza k pochechtání aneb Když vítězí šlendrián

Redakce iDnes se blýskla údajnou analýzou „paktu o migraci“. Redaktor Vodička analyzuje zcela objektivně do češtiny stále ještě nepřeložený text, z něhož si vybírá pohodlné pasáže k argumentaci. Kulturní rasisté hýkají blahem.

12.12.2018 v 3:01 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 827 | Diskuse

Veronika Valíková

Učitelé v pasti centralismu

Velká část veřejnosti je přesvědčená, že největší problém českého školství tkví v penězích. Učitelé jsou skutečně placení podprůměrně. Přesto si myslím, že největším problémem našeho školství je svazující centralizovaný systém.

11.12.2018 v 10:26 | Karma článku: 27.08 | Přečteno: 1102 | Diskuse

Karel Ábelovský

Demokracie svobody slova - prosím vás, nevíte někdo, co to přesně je?

... jsem poněkud zmatený, přiznám se; přesto ale, i u mne "provokatérsky uvědomělé rádoby elity, vždy drasticky klesnou" ... a to až na úplné dno té "demokratické žumpy", jak to trefně nazval soudruh "mlátička" Ondráček z KSČM!

10.12.2018 v 14:04 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 515 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 817

Tomáš Ouředník ~ moderátor ~ videoreportér ~ mediální mediální specialista ~ bloger ~ tiskový mluvčí 
www.tomasourednik.cz

specialisté na moderování a videonatáčení ~ mediální služby Žijeme společně v Česku! 
fenomens.cz

Žijeme společně v Písku a okolí!  
pisek.fenomens.cz

Žijeme společně v Čáslavi a okolí!  
caslav.fenomens.cz

Najdete na iDNES.cz