Speciál: Autenticky z festivalu. Poslední!? Mezinárodní filmová akce to nemá jisté…

6. 11. 2015 21:48:56
+VIDEOSPECIÁL Řada zajímavostí a nejzásadnější okamžiky 15.ročníku Mezinárodního filmového festivalu studentských filmů v souhrnném zpravodajství. Bude letošní čtyřdenní akce úplně poslední v historii?!

+4 VIDEOREPORTÁŽE+4 VIDEOROZHOVORY+ZNĚLKA+OHŇOSTROJ+FILMY NATÁČENÉ NA PÍSECKU...

Náklady na letošní ročník dosahují zhruba 3,5 milionu korun. Sice se podařilo získat řadu grantů i sponzorů, ale sehnat dostatek peněz je podle ředitelky festivalu Vladany Terčové stále těžší. Terčová dokonce zvažuje, že festival, který ve světě získal velké renomé, už v Písku pořádat nebude...

Město “žere” nejlepší filmy světa. Vzpomíná se na Ondříčka +ZNĚLKA FESTIVALU

article_photo

Čtyři náročné dny, promítání a řada doprovodných akcí. Filmy hrané, animované i dokumentární z více než 50 zemí. Přes 350 autorů. Na to všechno láká diváky letošní 15. ročník Mezinárodního filmového festivalu studentských filmů v Písku.

Prestižní přehlídka nabízí letos úplně poprvé i novinku pro absolventy všech filmových škol. A významná akce je i vzpomínkou na světově uznávaného českého kameramana.

Hlavní festivalovou Cenu udělí mezinárodní porota po čtyřech náročných dnech. Cena Václava Kršky nese jméno po scenáristovi, režisérovi a píseckém rodákovi. Ten ve městě zfilmoval například literární díla Fráni Šrámka.

Rekordní. Festival roste. Ředitelka Terčová má občanku +OHŇOSTROJ

article_photo

Původně pouze jednodenní komorní akce studentů filmové školy. Letos už mezinárodní festival trvající čtyři dny, v soutěži filmy hrané, animované i dokumentární z více než 50 zemí... Řada doprovodných akcí. Potvrzuje to ředitelka festivalu Vladana Terčová, která dostala za festival i občanku. Akce vyrostla ve všech parametrech. Letošní se řadí určitě k rekordním.

Scénárista Čabrádek. "Zatáhl" roletu. Vybírá už "jen" nejlepší světové filmy +FILMY ČABRÁDKA

article_photo

Písecký rodák Karel Čabrádek se řadí k nejvýznamnějším českým scénáristům. Každoročně má před mezinárodním filmovým festivalem studentů velmi složitý úkol. Ze stovek přihlášených snímků vybírá společně s kolegyní jen ty nejlepší, které v Písku postupují do hlavní soutěže.

Jak složité je vybrat ty nejlepší studentské filmy z celého světa? Kolik hodin sledování snímků na to potřeboval? Vyšel mu tip na vítěze hlavní soutěže festivalu? Připravuje vlastní scénář? Co trápí kvalitní scénáře? Jak vzpomíná na kameramana Miroslava Ondříčka? A řada dalších otázek...

Karel Čabrádek, známý i pod přezdívkou „Čabrda“, je podepsán pod řadou námětů a scénářů pro film a televizi. Zaměřil se především na dětskou filmovou tvorbu, ale nebránil se i jiným látkám. Spolupracoval například s Karlem Kachyňou, Viktorem Polesným, Ludvíkem Rážou, Václavem Křístkou, ale také s píseckým rodákem Václavem Krškou, jehož jméno nese hlavní festivalové ocenění. Čabrádek je spjat s výukou na píseckých filmových školách. Sám absolvoval odbornou školu filmovou v Čimelicích. Řadu let působil v Praze jako asistent produkce ve Filmovém studiu Barrandov. Pracoval také jako dramaturg píseckého Divadla Fráni Šrámka.

+SEZNAM NEJZÁSADNĚJŠÍCH FILMŮ KARLA ČABRÁDKA

spolupráce s režisérem Karlem Kachyňou Duhová kulička, Už zase skáču přes kaluže, Prima sezóna, Cesta byla suchá, mnohdy mokrá, Čekání na déšť, Dobré světlo, Počítání oveček, Blázni a děvčátka, Kráva, Kožené slunce

spolupráce s režisérem Viktorem Polesným Boží pole s.r.o.

spolupráce s režisérem Václavem Křístkou Policejní pohádky strážmistra Zahrádky, Rajónové blues

spolupráce s režisérem Ludvíkem Rážou Upír ve věžáku

Minuta ticha za Ondříčka. Inspektor řeší “vraždu” v přímém přenosu

article_photo

Inspektor Bohumil Vražda v přímém přenosu vyřeší písecký “mord”. Diváci ve zcela zaplněném kině Portyč ve stoje také uctili symbolickou minutou ticha letošní úmrtí kameramana oscarového Amadea Miroslava Ondříčka.

To byly dvě hlavní události slavnostního zahájení filmového festivalu studentských filmů v Písku. Miroslav Ondříček byl hlavním kameramanem veleúspěšného snímku Miloše Formana. Amadeus získal 8 prestižních Oscarů. I proto jeho jméno nese řadu let písecká škola: Filmová akademie Miroslava Ondříčka (FAMO).

Na účastníky a diváky čekají projekce i doprovodné akce. Hlavní festivalovou Cenu udělí mezinárodní porota po čtyřech náročných dnech. Cena Václava Kršky nese jméno po scenáristovi, režisérovi a píseckém rodákovi. Ten ve městě zfilmoval například literární díla Fráni Šrámka.

Festival slaví úspěch. Diváci “žerou” nejlepší studentské filmy i s detektivkou

article_photo

Zřejmě nejúspěšnější festival v dosavadní historii, co se týká návštěvnosti. Filmy hrané, animované i dokumentární z více než 50 zemí světa. Přes tři stovky autorů v soutěži. Promítání a řada doprovodných akcí během 4 dnů.

Ale hlavně vzpomínka na světového kameramana Miroslava Ondříčka. A velmi netradiční vyřešení fingované vraždy v přímém přenosu. Právě takový byl už 15. ročník Mezinárodního filmového festivalu studentských filmů v Písku. Hlavní Cenu Václava Kršky získal maďarský film Druhé patro.

Blumenfeld „školí“ Formana. Režíruje nejen s fantazií...

article_photo

Slavnostní večery Mezinárodního filmového festivalu studentských filmů v Písku si „vzal na triko“ režisér Richard Blumenfeld. Postaral se o netradiční ztvárnění. Spojil prvky televizního přímého přenosu České televize, filmu i divadla. Režisér Blumenfeld se na otázku cizího jména podělil i o malou rodinnou zajímavost. Ta souvisí s legendárním režisérem Milošem Formanen, který s filmem Amadeus získal rekordních 8 Oscarů.

Hlavním tématem letošní mezinárodní filmové přehlídky byla detektivka. Samotný mord vyšetřoval nejen ve městě, ale i v hledišti inspektor Bohumil Vražda. Ten neváhal vyslýchat i moderátorku, tím bavil občas i trochu šokované diváky.

A jak to nakonec všechno dopadlo? Kde se režisér inspiroval? A jak složité bylo vymyslet a následně realizovat společně se spolužáky trochu „zmatené večery“?

Richard Blumenfeld studuje režii v 2. ročníku písecké Soukromé vyšší odborné školy filmové (SVOŠF). Studenti této školy společně s kolegy z druhé filmovky ve městě, respektive z vysoké školy nesoucí název po světově uznávaném kameramanu: Filmová Akademie Miroslava Ondříčka (FAMO), připravují už tradičně mezinárodní festival filmů v Písku. Blumenfeld absolvoval už Vysokou školu múzických umění v Bratislavě a také konzervatoř.

Cimrman Brukner “nevynalézá” digitál. Křtí raději knížku s kamarády...

article_photo

Slavnostní výstřel špuntu z šumivého sektu. Hlasitý potlesk přátel, známých i řady zvědavců. Mnoho autogramů, focení a neformální rozhovory. Právě takový byl křest netradiční knížky s názvem Tři kamarádi z města P. Nejznámějším z trojice spoluautorů ojedinělé publikace je herec pražského Divadla Járy Cimrmana Písečák Petr Brukner.

Ten přispěl do knížky fotografiemi známých osobností, ale i „obyčejných“ lidí. Zbylí dva kamarádi jsou malíř, sochař a řezbář Jan Novotný, ukazuje prostřednictvím snímků výběr mnohaleté práce, a spisovatel Jan Hlach vypraví o zážitcích z Písku. Hlach trvale žije ve Švýcarsku, zhruba až 800 kilometrů od rodného města.

Křest knížky píseckých rodáků se uskutečnil v restaurantu Otava. Jde o jednu z mnoha doprovodných akcí Mezinárodního festivalu studentských filmů. Přehlídku nejlepších snímků světa mladých talentů hostí Písek čtyři dny.

Ondříčka ocení. Terč: Filmaře "kontroluje". Ale už jen z nebe...+FILMY NATÁČENÉ NA PÍSECKU

article_photo

Cenu ministerstva kultury dostane kameraman světové úrovně Miroslav Ondříček in memoriam. Ministerstvo, které Ondříčka oceňuje až po jeho smrti za přínos v oblasti kinematografie a audiovize, předběhl před zhruba 11 lety zakladatel píseckých filmových škol a mezinárodního studentského festivalu Miloň Terč.

Založil totiž vysokou školu, kterou pojmenoval po něm: Filmová akademie Miroslava Ondříčka (FAMO). Miloň Terč mluví ve videorozhovoru nejen o Ondříčkovi, ale i o mezinárodním festivalu, úspěchu školy i o Písku...

Písek a okolí láká nejen studenty, ale i štáby. Filmy, dokumenty i seriály se na Písecku natáčejí pravidelně. Více seznam +FILMY NATÁČENÉ NA PÍSECKU.

V poslední době například režiséři Bohdan Sláma, F. A. Brabec, Dušan Klein nebo Zdeněk Troška. V minulosti na Písecku natáčeli Karel Kachyňa, Zdeněk Podskalský, Jaroslav Soukup, František Filip a hlavně Václav Krška.

Festival studentských filmů v Písku založili v roce 1997 manželé Terčovi. Rok předtím vznikla na jejich popud ve městě také Soukromá vyšší odborná škola filmová. Později v roce 2004 přibyla dokonce i vysoká škola Filmová akademie Miroslava Ondříčka (FAMO). Ta nese jméno po světoznámém kameramanu Miroslavu Ondříčkovi, který se mimo jiné úspěchy výrazně podílel na filmu Miloše Formana Amadeus. Výjimečný snímek získal rekordních 8 Oscarů. Ministerstvo kultury ocenění, které in memoriam získává Ondříček, uděluje každoročně k 27. říjnu u příležitosti Světového dne audiovizuálního dědictví.

+ FILMY NATÁČENÉ NA PÍSECKU

Čtyři slunce (2012) Bohdan Sláma
V peřině (2011) F. A. Brabec
Cukrárna (2010) Dušan Klein
Hudební Písek (1992) Zdeněk Troška
Zlatý Písek (1992)

Discopříběh (1987) Jaroslav Soukup
Dobré světlo (1986) Karel Kachyňa
Duhová kulička (1985) Karel Kachyňa
Dobrá voda – 6. díl televizního seriálu (1982) František Filip
Má láska s Jakubem (1982) Václav Matějka
Trhák (1980) Zdeněk Podskalský
Kluci z bronzu (1980) Stanislava Strnada
Dívka s mušlí (1980) Jiří Svoboda

Proč nevěřit na zázraky (1977) Antonín Máša
Všichni proti všem (1977) Karel Steklý
Bohoušův syn (1976) František Filip
Lístek do památníku (1975) František Filip
Jáchyme, hoď ho do stroje (1974) Oldřich Lipský
Láska (1973) Karel Kachyňa
A zní vítr stříbrný (1973) Oleg Reif
Návraty (1972) Václav Matějka
30 případů majora Zemana – díl Mimikry (1972) Jiří Sequens st.

Už zase skáču přes kaluže (1970) Karel Kachyňa
Hogo Fogo Homolka (1970) Václav Papoušek
Popel (1969) Václav Krška
Případ pro začínajícího kata (1969) Pavel Juráček
Ženu ani květinou neuhodíš (1966) Zdeněk Podskalský
Ať žije republika (1965) Karel Kachyňa
Odcházeti s podzimem (1965) Václav Krška
Bloudění (1965) Antonín Máša a Jan Čuřík
Mezi námi zloději (1963) Vladimír Čech
Kde řeky mají slunce (1961) Václav Krška

Touha (1958) Vojtěch Jasný
Poslušně hlásím (1957) Karel Steklý
Bomba (1957) Jaroslav Balík
Strakonický dudák (1955) Karel Steklý
Jan Žižka (1955) Otakar Vávra
Z mého života (1955) Václav Krška
Stříbrný vítr (1954) Václav Krška
Měsíc nad řekou (1953) Václav Krška
Plavecký mariáš (1952) Václav Wasserman
Mikoláš Aleš (1951) Václav Krška

Řeka čaruje (1945) Václav Krška
Kluci na řece (1944) Václav Krška
Noční motýl (1941) František Čáp
Paličova dcera (1941) Vladimír Borský
Jan Cimbura (1941) František Čáp

V Ohnivém létu (1939) Václav Krška
Hudba srdcí (1934) Svatopluk Innemann
Písek (1929)
Město v lesích Písek (1925)

Mezinárodní festival studentských filmů se v jihočeském Písku uskutečnil od 15. do 18. 10.

Autor: Tomáš Ouředník | pátek 6.11.2015 21:48 | karma článku: 7.45 | přečteno: 207x

Další články blogera

Tomáš Ouředník

Čáslav usiluje o doplacení 236 mil. za uložení odpadu na skládku. Jde i o další města

Město Čáslav usiluje o doplacení 236 mil. Kč za uložení odpadu na skládku. I další města v Česku mohou přicházet o stovky milionů. Podle starosty Čáslavi Vlastislava Málka je totiž porušován zákon o odpadech.

31.10.2019 v 15:20 | Karma článku: 6.61 | Přečteno: 192 | Diskuse

Tomáš Ouředník

Premiér Babiš taktizuje?! Parlamentní volby ve stejném termínu jako komunální, v říjnu!?

Předseda vlády Andrej Babiš a jeho tým hnutí ANO "vyjednává" o vládě už více než 6 měsíců. V Česku budou v říjnu i volby komunální, které se konají jednou za čtyři roky. Zdá se, že Babiš hraje i na předčasné parlamentní volby.

11.5.2018 v 14:52 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 524 | Diskuse

Tomáš Ouředník

Jak se odprodává skládka v Čáslavi společnosti AVE za 1 000 Kč! Ostravské kaly na skládce

Píše se rok 2012. Starosta Čáslavi Jaromír Strnad (ČSSD) a zastupitelé rozhodují na mimořádném zastupitelstvu o odprodání skládky společnosti AVE za 1 000 Kč! Rok 2018: na skládce se ukládají 500 metrů od domů ostravské kaly.

16.4.2018 v 20:15 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 662 | Diskuse

Tomáš Ouředník

Starosta Strnad s AVE versus Bochníčková s 1 100 obyvateli: hlinky = kaly! Co zastupitelé?

MIMOŘÁDNĚ + VIDEA O KALECH – Spor o názvosloví rakovinotvorného odpadu z ostravských lagun Na konfrontačním zastupitelstvu Čáslavi bude hlavním tématem spor o ukládání nebezpečného odpadu z ostravských lagun na skládku v Čáslavi.

5.4.2018 v 15:47 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 1487 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Vyjádření režiséra Igora Chauna - jako důkaz úrovně novodobé Pravdy a Lásky!

Když jsem si dnes přečetla emotivní vyjádření režiséra Igora Chauna směrem k nadcházejícím oslavám 30. výročí sametové revoluce, nemohla jsme se ironicky neusmát.

11.11.2019 v 22:13 | Karma článku: 34.44 | Přečteno: 990 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Tak vyskoč z okna!

"Vyskoč, budeš mít konečně pokoj," šeptá depka okupovanému mozku, který nevidí žádnou světlou cestu. Poslouchám dlouhou dobu známou a rozhoduji se, že pojedu do Prahy, že ji budu dělat záda, prostě zeď, aby se mohla opřít.

11.11.2019 v 19:30 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 431 | Diskuse

František Skopal

Otázka mravnosti a nemravnosti ve vztahu k nahotě

Nestvořil nás snad Stvořitel nahé? Je na tom něco nemravné? Vždyť tělo je přece Boží dar. Lidé by se měli těšit také ze sexuality a nevytvářet si bloky ve smyslu toho "co se může a co ne".

11.11.2019 v 15:52 | Karma článku: 7.84 | Přečteno: 484 | Diskuse

Beata Krusic

Komunistické strany těsně před vyhynutím! Štafetu převzali neoliberálové.

Ti, co zamrzli svým myšlením v roce 68, stále se ohánějí strašákem jménem Rusko, či komunismus - jsou, dalo by se říct, tak trochu mimo mísu, pokud by se pořádně podívali a pochopili, co se v současnosti vlastně děje.

11.11.2019 v 10:22 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 851 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Obracet zpět se nevyplácí, zvlášť pokud jste na útěku

...jenže někdy to prostě nejde, někdy se musíte nejen obrátit, ale i vrátit tam, odkud jste utekli...

11.11.2019 v 9:43 | Karma článku: 28.27 | Přečteno: 898 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 806

Tomáš Ouředník
www.tomasourednik.cz

Najdete na iDNES.cz